Aktuální počet
propisek ve sbírce
93179
Všechny 0-9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Sběratel
Reklamní propisky ve sbírce Ivo Kosaře
Propiska či kuličkové pero patří k těm nejvšednějším, obyčejným věcem, které nás obklopují a bez nichž si dnes nedovedeme představit běžný život. Používáme je takřka denně automaticky, aniž bychom se zamysleli nad jejich původem či smyslem. Jsou často tak nenápadné, až by se mohl člověk divit, že mohou u někoho vzbudit zájem. Opak je však pravdou.
Propisky slouží především k psaní. Ovšem v dnešní době, kdy nás ze všech stran bombarduje reklama, staly se i ony vhodným objektem reklamy.
Reklamní propisky jsou jedním z typů reklamních tužek. Jako propagační předmět se používají velmi často a to při různých příležitostech. Ty dražší mohou být reklamními dárky, vhodnou pozorností pro obchodního partnera či významného klienta. Levnější reklamní propisky s logem firmy, značkou produktu či sloganem mohou sloužit jako efektivní marketingový prvek, rozdávaný na veletrzích či různých prezentačních akcích. A odtud je už jen krůček k jejich sbírání.
Pozoruhodnou sbírku z nich vytvořil pan Ivo Kosař. Když mě KSK požádal o hodnocení této sbírky, chtěl jsem se o propiskách co nejvíce dozvědět. Ale ouha ? ani ve všeobecné encyklopedii Univerzum, ani ve starší Malé čs. encyklopedii jsem pod hesly kuličkové pero nebo propisovací tužka nic nenašel. Byl jsem zklamán, ale jen do chvíle, než jsem se spojil s panem Kosařem.
Dovolte mi tedy, abych vám ve stručnosti jeho sbírku reklamních propisek, usilující o titul Pozoruhodná sbírka, představil.
Nejdříve něco krátkého z historie. Vše začalo nahrazením kovového psacího hrotu nepatrnou ložiskovou kuličkou. Jak se perem pohybovalo po papíru, kulička se otáčela a nabírala ze zásobníku inkoust, který se pak obtiskoval na papír. To bylo koncem 19. století. V roce 1938 Maďar László Biro poprvé patentoval své pero ke komerčnímu využití. Zpočátku propisky rychle téměř vytlačily z trhu klasická plnicí pera, ale koncem 40. let se plnicí pera vrátila opět na špici trhu, neboť kuličková pera tekla, vynechávala a byla nespolehlivá. Když v roce 1954 Parker Pens představuje své první kuličkové pero Jotter, které píše spolehlivě a pětkrát déle než ostatní, propisky si opět vydobývají své místo v systému psacích potřeb. Dnešní kvalitní kuličkové náplně píší plynule, nevytékají a vydrží psát podstatně déle (6–9 km), než obyčejné náplně. Kulička ve značkových náplních je zpravidla vyrobena z karbidu wolframu, což ovšem zvyšuje cenu těchto propisek. Na trhu tak můžeme najít propisky od pár korun až po drahé značkové i kolem 1 500 Kč, i více. Např. Waterman Expert Chrome je stříbrné kuličkové pero s chromovými doplňky a prodává se kolem 1 700,– Kč. Kuličkové pero Sonnet Matte Black přijde na 1600,– Kč. Tedy nikterak levná záležitost.
Propisky jsou z různého materiálu ? ty nejběžnější a nejlevnější jsou z umělé hmoty, ty dražší či značkové jsou pak z různých kovů. Bývají rozmanitých tvarů, což ocení asi hlavně sběratelé, neboť propisky ve tvaru různých zvířátek, flexi tužky na zápěstí či dokonce ve tvaru řetězu, jehož oko se rozepne a vzniká psací potřeba, se mohou líbit třeba dětem, pro něž bývají převážně určeny, ale pro praktické psaní se moc nehodí. Pan Kosař začal propisky sbírat začátkem 90. let minulého století. První tisícovku překročil v roce 1995. Začátkem roku 2006 počet propisek ve sbírce překročil 10000 ks, výměnami a převzetím několika sbírek jiných sběratelů dosáhl koncem stejného roku 20000 ks. V roce 2007 byl poprvé zapsán s počtem 25 041 propisek do České knihy rekordů. 14. 5. 2009 byl v této knize zapsán jeho rekord 47016 propisek. V nejbližší době překročí jeho sbírka 50 000 ks, neboť při psaní tohoto příspěvku obsahovala dne 23.8.2009 49 127 exponátů.
I když pan Kosař získává přírůstky především výměnou a přebíráním jiných sbírek, je vděčný všem, kdo mu poslali byť jen jednu propisku. Třeba i pomocí neznámých dárců se mu časem podaří vymazat rekord německé sběratelky v Guinessově knize, která má zapsáno 346 000 propisek.
Nabízí se otázka, jak takové množství exponátů ukládá a katalogizuje. Sbírku ukládá v krabicích A4 ? zatím je těchto krabic 1204 ks. Krabice zabírají celou stěnu jednoho pokoje. Potom nastupuje na scénu počítač. Aby se na propisky neprášilo a aby neztrácely barvy, každou propisku naskenuje do počítače a uloží ji do krabice. Tím zajistí ochranu propisek a zároveň velmi přehlednou katalogizaci.
Rovněž si v počítači vede pečlivý chronologický přehled přírůstků do sbírky, včetně dalších podkladů a poznámek. Počítač mu slouží i k vedení databáze dalších sběratelů, včetně velikosti jejich sbírek, stejně jako přehled prodejců v naší republice po krajích. Některé propisky ze své sbírky zapůjčil do českých filmů ? Anglické jahody, Bezúčelná procházka a Malá pražská Matahara. O sbírce psal i Blesk a Večerní Brno. Obrovskou výhodou nejen pro pana Kosaře, ale i pro ty, kteří by se chtěli o sbírce dozvědět více, jsou velice kvalitně zpracované webové stránky. Zájemci si zde mohou pomocí prohlížeče prohlédnout libovolnou propisku z jeho sbírky. A najdou zde skutečné pozoruhodnosti ? propisky nejrůznějších tvarů, další připomínající dobu nedávno minulou, která občas dýchne určitou nostalgií, jako např. cvičitel ČSČK, spartakiáda apod. Propisky s emblémy sjezdů KSČ nám zase potvrdí, že i totalitní režim dbal o svou reklamu.
Stránky www.reklamni-propisky.cz dokreslují pečlivost věnovanou sbírce, kterou tímto navrhuji na udělení diplomu KSK Pozoruhodná sbírka.
Mgr. František Žváček, KSK 1880